Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe ustalenia w sprawie Valparaíso

Władze chilijskiego regionu Valparaiso kontynuują dochodzenie w sprawie sprzeniewierzenia lokalnych środków przeznaczonych na rozwój okolicy. Najnowsze ustalenia mówią o nieprawidłowościach na kwotę, nie jak wcześniej ustalono 3, a 6 milionów złotych.

Nadużycia stwierdzone zostały pod koniec kwietnia 2010 roku w wyniku przeprowadzonego audytu wewnętrznego. Pierwsze ustalenia dotyczyły jedynie 2009 roku i mówiły o sprzeniewierzeniu środków z regionalnego funduszu inicjatyw lokalnych na sumę ok. 3 milionów złotych. Z czasem nieprawidłowości stwierdzono także w kontraktach zawartych w 2008 roku, w wyniku czego suma utraconych środków uległa podwojeniu. Ustalenia potwierdziło dochodzenie zlecone przez nowego gubernatora regionu, Raúla Celisa.

Jak podał dziennik „Santiago Times”, w kręgu podejrzeń znajduje się obecnie 11 osób, jednakże do publicznej wiadomości podano jedynie dane Eugenio Aubele. Dopytywany przez media, gubernator Celis odmówił podania szczegółów dotyczących śledztwa. Stwierdził, że byłoby to ze szkodą dla jego dobra, gdyż mogłoby utrudnić ustalenie wszystkich osób uwikłanych w oszustwa finansowe i korupcję, do walki z którymi się zobowiązał. Wyraził jedynie opinię, iż w przypadku tak znacznej kwoty pieniędzy, należy się spodziewać, że zaangażowanych było więcej osób.

Prowadzone dochodzenie ma swoje przełożenie na resztę kraju, gdyż wykryte nieprawidłowości skłoniły prezydenta Chile, Sebastiána Piñerę, do zarządzenia ogólnokrajowej kontroli w celu wykrycia ewentualnych nadużyć także w pozostałych regionach Chile.


Źródło: santiagotimes.cl (5.05.2010)

do góry