Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szwajcarski bankier oskarżony w sprawie Alstomu

Zurych. Szwajcarska prokuratura poinformowała w czwartek o postawieniu jednemu z bankierów formalnych zarzutów prania pieniędzy francuskiego giganta infrastruktury energetycznej Alstom, pochodzących z jego korupcyjnej działalności.

Pomimo, że w wydanym oświadczeniu prokuratura nie podała nazwy firmy i posłużyła się jedynie określeniem „francuska grupa przemysłowa”, to jednak później prokurator Lienhard Ochsner przyznał, że sformułowane zarzuty dotyczą transferu 9 milionów franków szwajcarskich z Alstomu na fundusz łapówkowy.

aFirma zaprzecza nieprawidłowościom. Podejrzana jest jednak o to, że w latach 1995-2003 zapewniała sobie za pomocą łapówek kontrakty publiczne w Azji i Ameryce Południowej. W śledztwo zaangażowane są również brazylijskie, brytyjskie oraz francuskie organy śledcze.

Oskarżony bankier, Oskar Holenweger, były prezes Tempus Privatbank w Zurychu, usłyszał również zarzuty prania pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami.

W wydanym oświadczeniu prokuratura poinformowała, że z ustaleń śledztwa wynika, iż oskarżony przelewał środki finansowe Alstomu na utworzone fundusze łapówkowe. Instrukcje co do sposobu gospodarowania środkami wydawali przedstawiciele firmy. Pieniądze trafiały głównie do korumpowanych osób mających ułatwić zdobywanie zagranicznych rynków i projektów.

Źródło: news.yahoo.com (6.05.2010)

 

 

 

do góry