Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Eksplozja korupcji w Peru

W opinii byłego Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Javiera Péreza de Cuéllara, w ostatnim okresie korupcja w Peru „eksplodowała”. W wywiadzie udzielonym dziennikowi La Republica stwierdził, że walka z korupcją w kraju nie przynosi rezultatów.

Słowa Péreza de Cuéllara są wynikiem ujawnionych nagrań rozmów telefonicznych osób zamieszanych w skandal łapówkarski przy okazji udzielania pozwoleń na wydobycie ropy naftowej. Nagrania z podsłuchów rzucają podejrzenie na prominentnych członków rządzącej socjaldemokratycznej partii Aprista (Alianza Popular Revolucionaria Americana, APRA). Uwikłani w łapownictwo, powoływanie się na wpływy i nielegalny lobbing mieli być: Szef Kancelarii Prezydenta Peru Jorge del Castillo, sekretarz prezydenta Luis Nava oraz były minister mieszkalnictwa Hernan Garrido Lecca.

Zdaniem Péreza de Cuéllara ujawnione nagrania, na których członkowie rządu zachowują się jak lobbyści w danej sprawie, kompromituje kraj w oczach opinii międzynarodowej. Nikt nie będzie chciał nawiązać jakichkolwiek kontaktów z sędziami czy politykami w obawie o posądzenie o udział w korupcyjnym procederze.

Pomimo oskarżeń o korupcję w rządzącej partii Aprista, Pérez de Cuéllar generalnie chwali aktywność na polu walki z korupcją, wywodzącego się z tego ugrupowania, prezydenta Alana Garcíi. W jego mniemaniu, wysiłki obecnego rządu pod wodzą głowy państwa należy ocenić pozytywnie, zaś sam prezydent jest zdeterminowany wyplenić korupcję i tym samym pozyskać nowe inwestycje, przyspieszające rozwój kraju.

Javier Pérez de Cuéllar był Sekretarzem Generalnym ONZ w latach 80-tych XX wieku. Obecnie nie jest członkiem żadnej partii i pozostaje niezaangażowany politycznie.


Źródło: larepublica.pe (25.04.2010), peruviantimes.com (27.04.2010)

do góry