Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Maszyny i żywność za ropę i łapówki

4.05.2010 Buenos Aires. Argentyński senator Luis Juez opowiedział o rzekomych łapówkach, jakie Argentyńczycy muszą płacić, aby „wspomóc” wymianę handlową z Wenezuelą, opartą na porozumieniu z 2005, czyli maszyny i żywność za ropę. Za korupcyjnym procederem miała stać prezydent Cristina Fernández de Kirchner.

Sędzia z Buenos Aires już rozpoczął dochodzenie w sprawie dwóch firm, które pełniły rolę pośredników, żądając nienależnych opłat przy eksporcie maszyn rolniczych do Wenezueli. Opłaty te miały wynosić 15-18 procent wartości eksportowanych dóbr – podaje „El Universal”.

W Argentynie zawrzało. Posłanka tamtejszej opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej Elisa Carrió twierdzi, że lokalni przedsiębiorcy płacą łapówki sięgające nawet 25 procent wartości swojego eksportu. Meattradenewsdaily.co.uk cytuje posłankę, która wspomniała, że „15 procent wędruje do Caracas, a 10 procent do Argentyny, gdzie trafiały bezpośrednio do Kirchner”. Koalicja zarzuca byłemu prezydentowi Nestorowi Kirchnerowi stworzenie wespół z wenezuelskim prezydentem Hugo Chavezem przestępczej organizacji - donosi wspomniany portal.

W obronie administracji obecnej prezydent, prywatnie żony byłego prezydenta Kirchnera, stanął argentyński minister spraw wewnętrznych Florencio Randazzo, dla którego cała sprawa nie ma sensu, tym bardziej, że, jak podaje „Merco Press”, nie ujawnił się żaden biznesmen, który miał płacić łapówki.

Nestor Kirchner był prezydentem Argentyny od maja 2003 do października 2007. W kolejnych wyborach prezydenckich, już w pierwszej turze, wygrała jego żona - Cristina Fernández de Kirchner.


Źródła: El Universal (26-29.05.2010); meattradenewsdaily.co.uk (4.04.2010) za buenosairesherald; en.mercopress.com (3.05.2010)

 
 

do góry