Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Premier Kambodży tłumaczy się z kontraktów

29.04.2010 Phom Penh. Kambodżański premier Hun Sen zaprzecza oskarżeniom o przyjęcie łapówek od firmy wydobywczej BHP Billiton, która w ten sposób miała zabezpieczyć swoje interesy w tym kraju.

Stany Zjednoczone sprawdzają, czy 2,5 miliona dolarów było łapówką a może, jak twierdzi premier Sen, powołanym na mocy umowy między Australią a Kambodżą – funduszem społecznym, finansującym budowy hydroelektrowni, szkół i szpitali. Kolejny milion, jak podaje au.news.yahoo.com miał powędrować do urzędników.

BHP Billiton jest największym na świecie koncernem wydobywczym, a także największym przedsiębiorstwem w Australii. Na ślad nieprawidłowości w firmie natknięto się podczas wewnętrznej kontroli, a o podejrzeniach natychmiast poinformowano amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Sprawa może dotyczyć nowego projektu związanego z prawem do wydobycia boksytu. Minerał ten jest cennym surowcem do produkcji wysokojakościowych materiałów ogniotrwałych. Udział Australii w światowym jego wydobyciu sięga 40 procent. Jednak BHP nie zgodziła się wskazać o jakie przedsięwzięcie konkretnie chodzi, przyznając jedynie, że nie miało ono miejsca w Chinach.

W "Phnom Phen Post" ukazała się odpowiedź premiera Kambodży, który przez pięć godzin przemawiał na XV Forum Sektora Prywatnego, tłumacząc się między innymi z zarzutów korupcyjnych. Hun Sen powiedział, że sam wskazał, by pieniądze wykorzystać na hydroelektrownię w Pursat, z kolei firma BHP poprosiła, by przeznaczone je na budowyę szkół i szpitali w Mondulkiri. W żadnym razie, stanowczo zaprzecza premier, nie jest to łapówka. Autorzy artykułu w "Phnom Phen Post", May Kunmakara i James O’toole przypominają, że praktyki te są bardzo częste wśród przedsiębiorstw działających w Kambodży. Jako przykład podają francuską firmę Total, która przekazała na fundusz społeczny 8 milionów dolarów, co było częścią umowy na wydobycie ropy, a o kolejne 20 milionów wzbogaciła się państwowa kasa.

Źrodła: au.news.yahoo.com (28.04.2010); phnompenhpost.com (28.04.2010); gornictwo.wnp.pl (21.04.2010); polmineral.com.pl


 

 

do góry