Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ludzie chcą kary śmierci

29.04.2010 Pekin. Ale badacze i sędziowie już nie. Takiego zdania jest Lin Wei, profesor prawa w Szkole Nauk Politycznych Chińskiego Uniwersytetu Młodych. W artykule "Śmierć dla kary śmierci", zamieszczonym w "China Daily", który ukazał się wcześniej w tygodniku "Nanfang", wskazywał on na trudności, jakie obie grupy zawodowe spotykają w czasie krucjaty przeciw karze śmierci wymierzanej za korupcję.

Opinia publiczna żąda najsurowszych kar, powodując, że pojawia się spora, niewykorzystana przestrzeń na inne sankcje dla skorumpowanych urzędników. Zdaniem autora, kara śmierci nie jest środkiem, który pozwala powstrzymać przed przestępstwem. Lin posłużył się tu przykładem straconego ostatnio Wen Qiang – szefa policji w miejskim okręgu Chongqing.

Autor stoi na stanowisku, że skuteczniejszą metodą walki z korupcją jest powstrzymywanie przed nią, aniżeli skazywanie na śmierć, a karę tę uważa za główną porażkę systemu karnego w tym zakresie. Jego zdaniem, konieczna jest poprawa kontroli nad urzędnikami, co leży również u podstaw społecznego poczucia sprawiedliwości, a jednocześnie jest pomostem między społeczeństwem a badaczami zjawiska.

Lin Wei podkreśla, że kara śmierci jest "iluzorycznym spełnieniem publicznego poczucia sprawiedliwości, ponieważ nie istnieją dowody na spadek korupcji w obliczu grożącej za to najwyższej kary".

Co więcej, zbyt szerokie korzystanie z tej formy kary, jedynie w celu zaspokojenia poczucia sprawiedliwościspołeczeństwa, kryje za sobą nieskuteczność tej sankcji w powstrzymywaniu przed przestępstwami, które nie są popełniane z użyciem przemocy.

Ostatnie, spektakularne egzekucje raz jeszcze, zdaniem autora, zmuszają do debaty nad wymierzaniem kary śmierci przy takich przestępstwach. Większość prawników uważa, że pozbawianie życia nie przekłada się na zmniejszenie liczby nowych przestępstw ekonomicznych i tym samym jest bezużyteczne. Jednak badania, na które powołuje się autor wskazują, że społeczeństwo żąda jej w stosunku do urzędników - łapówkarzy i spekulantów, uznając karę śmierci za narzędzie w walce z korupcją.

Źródło: chinadaily.com.cn (28.04.2010)


 

do góry