Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Łapownictwo pozwala kwitnąć terroryzmowi

Korupcja w Indonezji ułatwia działanie, werbunek i szkolenie aktywnym w tamtym kraju ekstremistom islamskim, którzy dzięki ułatwionemu dostępowi do broni i fałszywych dokumentów mogą dopuszczać się zamachów terrorystycznych.

Do takich wniosków doszła w raporcie opublikowanym 20 kwietnia 2010 roku organizacja pozarządowa International Crisis Group.

Operujący w Azji Południowo-Wschodniej ekstremiści islamscy wykorzystują terytorium Indonezji jako bazę do planowania i inicjowania swoich zamachów.

Jak donosi „New York Times”, powołując się na Agencję Reutera, w wyniku przeprowadzonej przez policję w ostatnim okresie serii obław w prowincji Aceh na Sumatrze, wykryto nie tylko szereg obozów treningowych wykorzystywanych przez terrorystów islamskich, ale również zidentyfikowano siatkę skorumpowanych funkcjonariuszy policji. W zamian za wypłaty łapówek, pomagali oni ekstremistom zaopatrywać się w broń i wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia planowanych przez nich ataków.

W raporcie jednoznacznie napisano, że korupcja w Indonezji w dużej mierze pozostaje wodą na młyn dla działalności radykałów na terenie kraju. Jako dowód przytoczono przykład sympatyzującego z islamskimi ekstremistami policjanta, który dzięki łapówkom kupował od innego policjanta z departamentu logistyki broń dla swoich mocodawców.Żródło: nytimes.com (20.04.2010)

Pliki do pobrania

do góry