Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Banki jednoczą się w walce z korupcją

Waszyngton. Bank Światowy oraz cztery regionalne banki rozwoju, mając na celu eliminowanie korupcyjnych praktyk zagrażających krajom rozwijającym się, zamierzają umieszczać na wspólnej czarnej liście każdą firmę, którą którykolwiek z działających w porozumieniu banków uzna za skorumpowaną, bądź działającą w zmowie.

Porozumienie, mające zostać podpisane w Luksemburgu w najbliższy piątek przez szefów Banku Światowego (World Bank),  Między-Amerykańskiego Banku Rozwoju (Inter-American Development Bank), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (European Bank for Reconstruction and Development Bank), Azjatyckiego Banku Rozwoju (Asian Development Bank) oraz Afrykańskiego Banku Rozwoju (African Development Bank), może wywrzeć wpływ na praktyki stosowane przez dziesiątki tysięcy firm działających w krajach rozwijających się. Najbardziej istotne projekty w najbiedniejszych krajach współfinansowane są przez zawierające porozumienie banki.

Aktualnie każdy z banków posiada indywidualne procedury wykrywania korupcji. Przedsiębiorstwa uznane przez bank winnymi stosowania takich praktyk, zazwyczaj są czasowo wykluczane z możliwości uczestnictwa w nowych projektach. Bywa, że takie wykluczenie nakładane jest na firmę na stałe. Jednak przedsiębiorstwo otrzymujące zakaz uczestnictwa w projektach finansowanych przez jeden bank, miało możliwość składania oferty przy okazji projektu realizowanego przez inną instytucję. Zgodnie z nową wspólną polityką banków, firma wykluczona z udziału w projektach którejkolwiek z instytucji, wykluczona będzie również z udziału w projektach finansowanych przez instytucje pozostałe.

Źródło: online.wsj.com (8.04.2010)

 

do góry