Pełnomocnik ds. korupcji w Kolonii
Miejski koncern usługowo-budowlany Stadtwerke Köln zdecydował się podjąć działania przeciwko oszustwu i korupcji. Blisko 10 tysięcy pracowników wszystkich przedsiębiorstw wchodzących w skład koncernu będzie miało w niedalekiej przyszłości, w przypadku pojawienia się podejrzeń o nieprawidłowości, możliwość zwrócenia się w sposób anonimowy do pełnomocnika ds. korupcyjnych.
Ten niezależny pracownik ma być upoważniony do podejmowanie odpowiednich działań, mających ustalić stan faktyczny, we wszystkich 6 spółkach koncernu należących do miasta. Zdaniem Die Welt nietypowy, jak na samorządowe przedsiębiorstwo, krok ma służyć temu, by w przyszłości odpowiednio wcześnie wykrywać nieprawidłowości, a tym samym móc uniknąć ich konsekwencji, czyli idących w miliardy euro odszkodowań, jak to było w przypadku budowy kolońskiego metra.
Przedsiębiorstwa wchodzące w sklad koncernu już podpisało odpowiednie porozumienie, teraz o przedsięwzięciu mają zostać poinformowani pracownicy. Władze koncernu zaprzeczają, aby wdrażany system informowania o nieprawidłowościach miał cokolwiek wspólnego z wpadką przy budowie metra., jak napisał w swoim internetowym wydaniu lokalny dziennik Kölner Stadt-Anzeiger. Plany i przygotowania do wdrożenia go miały zostać zainicjowane na długo przed wybuchem tamtego skandalu.
Źródło: ksta.de (28.03.2010) welt.de (29.03.2010)