Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mordercy whistleblowera skazani

Patna. 27 marca tego roku sąd specjalny indyjskiego Centralnego Biura Śledczego wydał wyrok w sprawie trzech osób oskarżonych o zamordowanie Satyendry Dubeya - whistleblowera, który w 2003 roku ujawnił korupcję przy budowie autostrady Golden Quadrilateralw w stanie Bihar - podaje gazeta "Times of India" na swojej stronie internetowej.

Dubey, który był zatrudniony jako inżynier Krajowego Urzędu ds. Autostrad odkrył i powiadomił władze o przypadkach korupcji i notorycznego łamania przepisów przy budowie autostrady.  O nieprawidłowościach pisał również bezpośrednio do premiera stanu Atala Bihariego Vajpayee. 27 listopada 2003 roku został zastrzelony przed swoim domem w  mieście Gaya. Po  jego morderstwie przez Indie przetoczyła się fala protestów, w których demonstranci żądali wprowadzania prawa chroniącego demaskatorów ujawniających korupcję. Te i inne informacje można znaleźć na portalu rediff.com, który na bieżąco informował o sprawie.

W grudniu 2003 roku śledztwo w sprawie morderstwa przejęła CBI, która we wrześniu 2004 roku przedstawiła akt oskarżenia przeciwko rzekomym sprawcom morderstwa - informuje cytowana gazeta.

Sędzia Raghvendra Sing uznał  Mantu Kumara, Udai Kumara, Pinku Ravidasa za winnych morderstwa 31-letniego inżyniera i skazał ich na kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Gazeta "Indian Express" na stronie internetowej podaje, że po ogłoszeniu wyroku, swoje niezadowolenie z obsady ławy oskarżonych wyraził brat ofiary, który twierdził, że skazani mężczyźni byli niewinni, natomiast prawdziwi mordercy i ich mocodawcy pozostają na wolności.

Źródło: timesofindia.indiatimes.com (27.03.2010); en.wikipedia.org; rediff.com; indianexpress.com (27.03.2010)

  

 

 

 

do góry