Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcyjne standardy Rumunii i Bułgarii

26.03.2010. Trzy lata po przystąpieniu do Unii Europejskiej, Rumunia i Bułgaria ciągle nie spełniają standardów walki z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną, powiedziała Komisja Europejska we wtorek.

Te dwa państwa zostały przyjęte do UE w 2007 roku pod warunkiem, że będą poddawane procedurom „mechanizmu współpracy i weryfikacji”, który miał wyznaczać kierunek i wspierać reformy w najsłabszych obszarach zidentyfikowanych przez Komisję.

Jednak w ostatniej ocenie, kierownictwo UE podkreśliło „ciągle słabe rezultaty bułgarskiego systemu wykrywania, prowadzenia śledztw oraz sądzenia spraw korupcyjnych i tych dotyczących przestępczości zorganizowanej”. W odniesieniu do Rumunii, Komisja zauważyła, że nie będzie ona w stanie dotrzymać terminów przewidzianych na reformy.

Rozczarowujące doświadczenia z reformą wymiaru sprawiedliwości w Bułgarii i Rumunii doprowadziły do tego, że władze UE nalegają, aby Chorwacja została przyjęta do Wspólnoty dopiero wtedy, kiedy spełni wszystkie panujące w niej standardy.


Źródło: earthtimes.org (24.03.2010)
 

do góry