Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łapówka za posadę trenera Nigerii

 

Opublikowano 24.03.2010

oprac. Wydział Informacji Antykorupcyjnej DP CBA

 

Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Anglii, Glenn Hoddle, odrzucił ofertę poprowadzenia reprezentacji Nigerii na zbliżających się piłkarskich Mistrzostwach Świata w Republice Południowej Afryki w 2010 roku. Jak stwierdził sam trener, naciskano na niego, by zgodził się na łapówkę w zamian za kontrakt.

Odrzucenie przez Hoddle’a gaży w wysokości 1,5 miliona dolarów (4,2 miliona złotych) w zamian za poprowadzenie reprezentacji Nigerii w nadchodzących Mistrzostwach Świata w piłce nożnej  stało się podstawą do wszczęcia dochodzenia. Trener oraz reprezentujący go przez Nigeryjskim Związkiem Piłki Nożnej agent zostali przez policję poproszeni o zlożenie wyjaśnień.

Jak poinformował brytyjski Guardian, o podobne wyjaśnienia policja poprosiła Larsa Lagerbacka, byłego trenera Szwecji, który nigeryjską ofertę przyjął oraz do przedstawicieli nigeryjskiej federacji piłkarskiej.

Hoddle miał sygnalizować, że wywierano na niego presję, by nieoficjalnie zarobkami podzielił się z osobami ze związku. Proceder miał polegać na tym, iż po tym, jak w toku negocjacji ustalono wysokość jego umowy na 1,5 miliona dolarów, oficjalnie miano ogłosić, że zarobi milion dolarów (2,8 miliona złotych). Pozostałe 500 tysięcy dolarów (1,4 miliona złotych) Hoddle miałby oddać osobom w Związku jako łapówkę za podpisanie kontraktu. Były angielski selekcjoner miał powyższą ofertę odrzucić.

Postępowanie wyjaśniające zarządzone przez prezydenta kraju nie doszukało się nieprawidłowości. Jednak po najnowszych doniesieniach, miejscowa instytucja ds. przestępczości gospodarczej wszczęła oficjalne dochodzenie.

Źródło: guardian.co.uk (18.03.2010)

do góry