Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drobna korupcja

Cicha korupcja w sektorze prywatnym i rolnictwie wydaje się być głównym i najgroźniejszym czynnikiem hamującym działalność firm w większości krajów afrykańskich, w tym Tanzanii, zaobserwował Bank Światowy.

Nowy raport pokazuje, że przynajmniej 49,47 procent tanzańskich firm przewiduje, że w celu załatwienia spraw zapłaci urzędnikom “nieoficjalną opłatę”. Ponad 20 procent z tej grupy, ma zamiar wręczyć prezent w celu otrzymania pozwolenia na działalność – dla porównania w Ugandzie odsetek ten wynosi 12,8 procent, a w Kenii 28,8 procent.

Według raportu Banku Światowego, drobna korupcja, jest najbardziej odczuwalna dla osób ubogich, które są bardziej bezbronne i zależne od świadczeń rządu oraz systemu opieki społecznej, zaspokajając swoje najbardziej podstawowe potrzeby.

W przypadku firm, korupcja powoduje dodatkowe koszty, doprowadzając do tego, że część z nich musi się wycofać z rynku, albo przechodzi do szarej strefy.

Potrzeba poprawienia sytuacji najbiedniejszych Tanzańczyków staje się powszechnie akceptowana a jej realizacja jest niezbędna, do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju ONZ.


Źródło: ippmedia.com (22.03.2010)
 

do góry