Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdecydowane kroki w Dubaju

Dubaj. Miejscowy nadzór finansowy nakazał potentatowi z branży jubilerskiej, firmie Damas, zwolnienie rady nadzorczej i zapłatę grzywny po tym, jak w wyniku przeprowadzonego dochodzenia ustalono, że miały miejsce nieprawidłowości w dysponowaniu jej zasobami walutowymi i złota.

Zdaniem instytucji nadzorczej Dubai Financial Services Authority (DFSA) w toku dochodzenia dowiedziono, że rada nadzorcza przedsiębiorstwa nie wykonywała należycie swoich kontrolnych obowiązków, w wyniku czego kilku dyrektorów dysponowało rezerwami firmy bez wymaganej zgody.

Zdaniem instytucji bracia Tawhid, Tawfique i Tamjid Abdullah wykorzystali  do prywatnych celów 99,4 milionów dolarów (285 milionów złotych) w gotówce oraz 1940 kilogramów złota wartych ok. 71 milionów dolarów (203 miliony złotych), a należących do firmy i stanowiących jej rezerwy. W 2009 roku Tawhid Abdullah miał bez zezwolenia posłużyć się  milionami dolarów firmy, zaś prezes rady nadzorczej Tawfique Abdullah nie poinformował rady o nieautoryzowanych transakcjach.

Stanowczość podjętych kroków wobec Damasa wskazuje na braki w przejrzystości w przedsiębiorstwach rodzinnych z regionu. W wydanym oświadczeniu DFSA napisała, że jej działania „przypomną dyrektorom przedsiębiorstw, że mają oni obowiązki względem firm i ich akcjonariuszy, które są ważniejsze od jakichkolwiek obowiązków związanych z ich interesem prywatnym”.

Damas zakomunikował, że podporządkuje się wydanym poleceniom. Przyjęto już rezygnację rady nadzorczej. Ponadto firma będzie musiała zapłacić 2,6 milionów dirhamów (2 miliony złotych) grzywny, zaś bracia Abdullah łącznie 11 milionów dirhamów (8,6 miliona złotych). Nałożono na nich również zakaz piastowania stanowisk dyrektorskich w firmie oraz jakimkolwiek podmiocie w specjalnej strefie ekonomicznej Dubaju przez okres 10 lat.

Podjęte działania są częścią kampanii antykorupcyjnej prowadzonej w Dubaju.

Źródło: gulf-times.com (21.03.2010)

do góry