Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zły stan dróg w Rosji. Winna korupcja

Moskwa. Portal internetowy ekonomie.moldowa.com poświęcił sporo miejsca rozpaczliwemu obrazowi rosyjskich dróg. Powołując się na opinie rosyjskich ekspertów, za taki stan rzeczy autorzy portalu winią korupcję i niegospodarność.

Doprowadziło to do sytuacji, w której w ciągu 15 lat system dróg w Rosji, zamiast rozbudowywać, kurczy się. Wspomniany portal dodaje, że od 150 lat największymi problemami Rosji są durnie i drogi (дурак i  дорога).

O problemie dróg mówił w grudniu zeszłego roku szef moskiewskiego Centrum Studiów nad Społeczeństwem Postindustrialnym – Władysław Inozjencew. Według niego, od 1995 do 2007 roku, praktycznie nie zmieniła się sieć autostrad w Rosji. 14 grudnia 2009 roku w gazecie „Vedomosti” ukazał się wywiad z Inozjencewem, w którym podnosił on wagę infrastruktury drogowej dla rozwoju ekonomicznego. Z powodu korupcji i niekompetencji państwo nie określa sobie celów rozwoju. Paradoksalnie, zdaniem Inozjencewa, im mniej władza będzie się mieszać w budowę dróg, tym lepiej.

W ciągu roku Rosja wybudowała  tyle, ile budują Chiny, kraj o połowę mniejszy w ciągu 10 dni.

O ile w Rosji żywotność drogi to 10-12 lat, to już w Szwecji – 40.


Źródła: pibd.ru (14.12.2010); economie.moldova.org (8.03.2010); gabrielaionita.wordpress.com (2.02.2010)

 

 

 

do góry