Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gala z udziałem Busha, Blaira i Rice

Abudża. Były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wraz z byłym premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem uczestniczyli w ceremonii organizowanej przez nigeryjskiego magnata prasowego Ndukiego Obaigbenę, podczas której wręczono nagrodę dla Nuhuego Ribadu, dawnego śledczego, tropiącego korupcję w szeregach partii rządzącej.

Zanim Ribadu ewakuował się z Nigerii, zdążył wycenić koszt korupcji od czasu uzyskania przez swoją ojczyznę niepodległości na 380 miliardów dolarów.

Podczas gali prezydent Bush stanął  się ramię w ramię z generałem Muhammadu Buhaim, który przeforsował prawo zezwalające na bezterminowe zatrzymanie bez wyroku sądowego każdego, kto krytykuje rząd. Bush i Blair nie zabrali głosu w dyskusji. Jedynie Condleezza Rice, jak podaje agencja Associated Press, nieśmiało dotknęła kwestii panującej w Nigerii korupcji.

W trakcie odbywającej się uroczystości policja aresztowała 30 uczestników pokojowej demonstracji,  w tym działacza na rzecz praw człowieka, Shehu Saniego.

 
Źródło: na podstawie Transparency.org za Association Press (22.02.2010); thejakartapost.com (23.02.2010); dailymail.co.uk (22.02.2010)
 

do góry