Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna odsłona korupcji na Bonny Island

Technip, francuska firma z rocznym dochodem 7,5 miliarda euro, która od ponad 50 lat działa w branży wydobywczej i zatrudnia 23 tysiące pracowników w 46 krajach, za przekupienie nigeryjskiej firmy państwowej, może zostać ukarana grzywną w wysokości 245 milionów euro . W sprawę uwikłanych jest też kilka innych przedsiębiorstw.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Technip-u, w toczącym się śledztwie, firma współpracuje z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości i Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Dotyczy ono spółki joint venture TSKJ, w której Technip posiada 25 procent udziałów.

Sprawa korupcyjna skupia się na działalności firmy w latach 1994-2004, a w szczególności na łapówkach wypłacanych konsorcjum i wartym 6 miliardów dolarów projekcie pozyskiwania skroplonego gazu na Bonny Island w Delcie Nigru.

Według Departamentu Sprawiedliwości, łapówki wręczano przedstawicielom nigeryjskiego oddziału firmy, a także państwowego przedsiębiorstwa Nigerian National Petroleum Corp.

Na gruncie brytyjskim, Urząd ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych - SFO rozważa wniesienie aktu oskarżenia przeciw komórce KBR- M.W. Kellog Ltd., która również przyznała się do wręczania łapówek. 

By uniknąć złamania amerykańskiego prawa antykorupcyjnego KBR korzystał z rachunków bankowych w Szwajcarii, Monako, Nowym Jorku i Amsterdamie oraz firm w Portugalii.

KBR i Halliburton za złamanie zapisów Ustawy o Zagranicznych Praktykach Korupcyjnych – FCPA, zgodziły się zapłacić wcześniej 402 miliony dolarów, z czego Halliburton wysupłał 382 miliony.


Źródła: uk.reuters.com (12.02.2010); technip.com (12.02.2010) ; upstreamonline.com (12.02.2010)
 

do góry