Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawa korupcyjna częścią walki politycznej

Śledztwo w sprawie korupcji w przedsiębiorstwie energetycznym jest sygnałem ostrzegawczym od osób, które wierzą, że część rządowych elit dysponuje zbyt dużą władzą, powiedział były premier.

Przeciwko dyrektorowi generalnemu Sonatrach, firmy która zapewnia około 20 procent europejskiego zapotrzebowania na gaz oraz kilku ważniejszym dyrektorom, toczy się śledztwo w największej od lat sprawie korupcyjnej w Algierii.

Ahmed Benbitour, który był premierem w czasach prezydentury Abdalaziza Bouteflika, do 2000 roku oraz pełnił funkcję ministra finansów, powiedział, że sprawa Sonatrach jest częścią zakulisowej walki politycznej.

Afera Sonatrach jest „ostrzeżeniem dla tych, którzy chcą przejąć państwo”, stwierdził Benbitour.

Jego zdaniem część przedstawicieli elit rządzących i związanych z nimi grup interesu, w ostatnich latach wzmocniło swoją kontrolę nad eksportem gazu oraz ropy w Afryce Północnej.

Decyzja, jaką podjął parlament w 2008 roku wnosząc do konstytucji poprawki zezwalające na to, aby 72-letni Bouteflika objął urząd po raz trzeci z rzędu, jest jednym ze wskaźników przejmowania kontroli nad państwem.

„To absolutnie naturalne, że różne instytucje zaczęły zadawać sobie pytanie: Dokąd zmierzamy? Czy możemy pozwolić na to, aby zmiany szły w tym kierunku?”, powiedział Benbitour.

„Podobny scenariusz mogliśmy już zaobserwować w Rosji”, stwierdził Benbitour odnosząc się do kampanii byłego prezydenta – Władimira Putina, który przełamywał wpływy potentatów powiązanych z jego poprzednikiem, Borysem Jelcynem.

Benbitour od czasu złożenia dymisji z funkcji premiera prowadzi walkę z Boutefliką. Aktualnie szykuje kampanię internetową, która ma zachęcać do publicznej debaty nad alternatywą dla istniejącego systemu rządzenia.

Obecny Prezydent twierdzi, że zawsze szanował konstytucję oraz fundamenty demokracji i zaprzecza nadmiernej kumulacji władzy. Premier Ahmed Ouyahia powiedział w zeszłym tygodniu, że śledztwo w sprawie Sonatrach zostało zainicjowane przez Bouteflika.

Sonatrach jest największym płatnikiem podatków w Algierii. Dyrektor generalny Sonatrach Mohamed Meziane oraz inni dyrektorzy nie skomentowali przedstawionych im zarzutów.

Źrodło: af.reuters.com (09.02.2010)

do góry