Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kościół otwarty na dyskusję, ale bez zmian w prawie

Brazylijski Ruch na Rzecz Walki Przeciw Korupcji Wyborczej (MCCE), któremu przewodniczy Kościół Katolicki 6 lutego ponownie przedłożył w Kongresie petycję przeciwko próbie zmiany projektu ustawy zakazującej udziału w październikowych wyborach kandydatom, wobec których toczy się postępowanie sądowe.

 

Organizacja wyraża chęć podjęcia rozmów na temat prawa „Czystej Karty”, które jest obecnie na etapie uzgodnień w Izbie Deputowanych, jednak MCCE stanowczo sprzeciwia się radykalnym zmianom, zaproponowanym przez posłów i senatorów partii opozycyjnej.

Sekretarz Generalny Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii, Dimas Lara Bartosa, ostrzega przed opóźnieniem wprowadzenia nowego ustawodawstwa. Obecnie wysokiej rangi politycy byli pod ochronnym parasolem, który pozwalał im nie być sądzonymi przez sądy powszechne. Proponowana przez MCCE poprawka dawała prawo veta i zakaz startu w wyborach nawet tym kandydatom, wobec których nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok.

Projekt przewiduje zakaz startu w wyborach w przypadku wszczęcia wobec takich osób postępowania w sprawie o korupcję przed kompetentnym trybunałem, nawet jeśli wyrok jeszcze nie zapadł. Wystarczył jedynie, by właściwy sąd uznał oskarżenia za zasadne.


Źródła: Agenzia Fides (6.02.2010); frjameswan.org

do góry