Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny odcinek sagi rodu Blagojevichów

ABC News podaje, że byłemu gubernatorowi stanu Illinois Rodowi Blagojevichowi i jego bratu przedstawiono w czwartek nowy akt oskarżenia, uzupełniony o kolejne zarzuty korupcyjne. Wcześniej Blagojevichowi zarzucono próbę sprzedaży lub wymiany „fotela” senatora, który wcześniej zajmował Barack Obama, jak i szereg nieprawidłowości przy zbieraniu funduszy na działalność polityczną.

Robert Blagojevich pracował jako fund-raiser kampanii Roda Blagojevicha. Federalna ława przysięgłych w kwietniu 2009 roku uznała za zasadne postawione mu zarzuty przyjmowania od przedsiębiorcy budowlanego darowizn na kampanię polityczną.

Ostatni krok prokuratorów stanowi próbę odrzucenia widma ciągłego opóźniania procesu zaplanowanego na 3 czerwca 2010 roku - donosi ABC News.  Obecnie przed Sądem Najwyższym toczy się spór o zasadność postawionych Blagojevichowi zarzutów. Jego esencją jest wykładnia przepisu stanowego, pozwalającego pociągnąć do odpowiedzialności za odmowę prawa do odpowiedniej jakości świadczonych usług (honest service) osobie płacącej podatki, który to zarzut przewija się w poprzednich oskarżeniach formułowanych przeciw gubernatorowi.

Przestępstwo przeciw „honest service” w odniesieniu do sfery publicznej jest popełnione poprzez urzędnika publicznego, a zawiera się w tym większość przypadków nieetycznego wykonywania obowiązków. W sferze prywatnej dotyczy to tylko niektórych nieetycznych zachowań podczas świadczenia usługi, w oparciu o łatwe do przewidzenia szkody ekonomiczne. Najpoważniejszym przestępstwem przeciw odpowiedniej jakości świadczonych usług jest, w uznaniu sądów federalnych, łapownictwo bezpośrednie i pośrednie, gdzie funkcjonariusz publiczny otrzymał korzyść za podjęcie konkretnej decyzji, działanie, bądź zaniechanie działania w ujawnieniu istnienia konfliktu interesów, czego rezultatem była korzyść osobista*. Na podobnym stanowisku stoi  również John Schwartz , autor  artykułu "New York Times" z 6 grudnia 2009 roku - "Justice to weight Honest -Service Law".

Obecnie Sąd Najwyższy bada trzy sprawy dotyczące dostępu do odpowiedniej jakości usług: magnata prasowego barona Conrada M. Blacka, byłego szefa Enronu Jeffreya Skillinga i byłego senatora z Alaski, powiązanego finansowo z przemysłem wydobywczym.

 
* 266 F3d 320 United States of America v. Michael Charles Vinyard 266 F.3d 320 (4th Cir. 2001) UNITED STATES OF AMERICA, Plaintiff-Appellee, v. MICHAEL CHARLES VINYARD, Defendant-Appellant. No. 00-4442 UNITED STATES COURT OF APPEALS FOR THE FOURTH CIRCUIT Argued: May 8, 2001 Decided: September 11, 2001

Źródła: abcnews.go.com (4.02.2010); chicagotribune.com; New York Times (6.12.2009)

 

do góry