Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czeski film z ekstradycją

Jak zadecydował 26 stycznia 2010 roku Sąd Apelacyjny na Bahamach, zbiegły czeski finansista Viktor Kožený nie zostanie wydany amerykańskim władzom. Stany Zjednoczone chcą postawić go przed sądem za próbę przejęcia azerbejdżańskiego przedsiębiorstwa naftowego Socar.

Portal internetowy novinky.cz poinformował, że sędzia Hartman Longley oświadczył, że w pełni zgadza się z werdyktem Najwyższego Sądu Bahamów o niewydawaniu Koženego do Nowego Jorku. Od wyroku można się jeszcze odwołać do Rady Państwa, ostatniej instancji apelacyjnej.

W akcie oskarżenia z 2005 roku zarzucono Koženemu, że w porozumieniu z amerykańskimi biznesmenami Frederickiem Bourke i Davidem Pinkertonem, przekupił azerbejdżańskiego przedstawiciela, by uzyskać zgodę na prywatyzację tamtejszego przemysłu naftowego. Transakcja miała dotyczyć państwowego przedsiębiorstwa Socar.

Do tego celu posłużyli się milionami dolarów amerykańskiego funduszu Omega Advisors. Środki gromadzone przez fundusz rzeznaczone miały zostać na wykup bonów prywatyzacyjnych. Plan ostatecznie się nie powiódł, gdyż władze Azerbejdżanu wycofały się z oferty i postanowiły zatrzymać we własnym posiadaniu wielkie przedsiębiorstwa naftowe. Natomiast bony straciły jakąkolwiek wartość.

Całą trójkę oskarżono na podstawie Ustawy o Zagranicznych Praktykach Korupcyjnych (FCPA). Na jej mocy w 2009 roku Bourke został już skazany na rok pozbawienia wolności oraz milion dolarów grzywny.

Chcą ukarać także Koženego, władze USA zwróciły sie do Bahamów o jego ekstradycję. Sąd Najwyższy Bahamów w 2007 roku zadecydował jednak, że brak jest podstaw, by wydać Koženego Stanom Zjednoczonym, gdyż przekupstwo zagranicznych urzędników nie podlega w tym wyspiarskim kraju karze. Rozprawa skończyła się jedynie reprymendą, nawet pomimo stwierdzenia przez rozpatrujący sprawę sąd, że Koženy wypłacił obywatelom Azerbejdżanu miliony dolarów łapówki w gotówce.

Pirata z Pragi, jak ochrzciły Koženego zagraniczne media, ściga także czeski wymiar sprawiedliwości. W ojczyźnie czekają go zarzuty sprzeniewierzenia 16 miliardów koron. Jego zaoczny proces rozpoczął się w lutym 2009 roku.

Źródło: novinky.cz (27.01.2010)

do góry