Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rosja, USA i Transparency International

Waszyngton. Podczas odbywającej się w Waszyngtonie pierwszej sesji Rosyjsko-Amerykańskiej Grupy Roboczej ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Rosja podpisała z Transparency International umowę, na mocy której nawiąże z TI współpracę przy monitorowaniu poziomu korupcji w tym kraju, podała agencja informacyjna RIA Novosti.

Grupą roboczą kierują wspólnie wiceszef kancelarii prezydenta Rosji, Władisław Surkow oraz główny doradca prezydenta USA ds. Rosji, Michael McFaul. Powołano ją, jako część ustanowionej latem 2009 roku Rosyjsko-Amerykańskiej Komisji Prezydenckiej.

„Dla mnie najważniejszą kwestią była praktyka… Propozycję wszyscy poparli. Porozumienie, by wspólnie monitorować korupcję w Rosji i Ameryce oraz, by wypracować powszechne kryteria oceny korupcji na podstawie rosyjskich i amerykańskich doświadczeń, zawarto z tak szacowną organizacją międzynarodową, jak Transparency International, która obecna jest zarówno w Rosji, jak i w USA”, oświadczyła Ełła Pamfiłowa, kierująca prezydencką Radą ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka. W jej opinii porozumienie jest tym istotniejsze, iż wiele amerykańskich firm działa w Rosji, zaś rosyjskich w Stanach.

RIA Novosti przytacza opinię rzecznika prasowego delegacji rosyjskiej, że przedstawiciele TI przyznali, iż współpraca z Rosją może okazać się produktywna. Nawiązanie kooperacji ma pociągnąć za sobą przedstawienie stronie rosyjskiej metodologii, przy użyciu której sporządzany jest co roku Indeks Percepcji Korupcji (CPI) oraz udział przy jego sporządzaniu rosyjskich organizacji pozarządowych i ekspertów. Wspólnie z przedstawicielami USA oraz TI mają oni wypracować założenia do nowej metodologii. Zdaniem rosyjskiego rzecznika prasowego nowe propozycje mają zostać przedstawione w ciągu 6 miesięcy.

Moskwa skarżyła się w przeszłości, iż jej niskie notowania w Indeksie po części spowodowane są brakiem udziału przy jego sporządzaniu rosyjskich przedstawicieli.

Kolejne posiedzenie Rosyjsko-Amerykańskiej Komisji Prezydenckiej odbędzie się w Moskwie, konkretnej daty jednak jeszcze nie ustalono. Jej przedmiotem ma być tym razem imigracja oraz warunki panujące w więzieniach.

Źródło: rian.ru (28-29.01.2010)

do góry