Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tajlandia: Kolejny minister podał się do dymisji

19.01.2010. Tajlandzki wiceminister zdrowia podał się do dymisji po ujawnieniu jego związku ze skandalem korupcyjnym, w którym mowa jest o sprzeniewierzenie równowartości 7,2 miliarda złotych, poinformował dziennik "The Gulf Times".

Manit Nopamornbodee jest drugim członkiem rządu, który ustąpił ze względu na skandal.  Kompromituje on rządzącą koalicję i dodatkowo komplikuje jej sytuację w obliczu fali protestów społecznych oraz głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności.

W dniu 29 grudnia 2009 roku z zajmowanego stanowiska ustąpił minister zdrowia Witthaya Kaewparadai, będący członkiem rządzącej Partii Demokratycznej. Natomiast jego zastępca pierwotnie odmówił pójścia jego tropem. W opinii gazety jedynie ujawniła to skalę napięć, jakie wstrząsają 6-partyjną koalicją.

Posiadając wsparcie swojej partii, Bhumjai Thai, będącej drugą największą siłą w koalicji, Manit ignorował apele premiera Abhisita Vejjajiva o ustąpienie ze stanowiska. Otwarty sprzeciw wobec szefa rządu momentalnie uznano za symptom rozkładu rządu.

Wszczęty w administracji rządowej audyt zakończył się rekomendacją nałożenia kar dyscyplinarnych na ministrów Witthaya, Manita oraz 9 innych wysokich urzędników, za forsowanie planów inwestycji uznanych za zbędne lub znacznie przepłacone.

Inwestycje w służbie zdrowia stanowią część rządowego pakietu pomocowego, mającego stymulować gospodarkę, by przyspieszyć jej wyjście z obecnego kryzysu ekonomicznego oraz, jak się powszechnie uważa, mającego podnieść notowania rządu.

Od momentu, kiedy w 2009 roku rząd objął władzę, do dymisji podało się 4 ministrów, w tym 3 ze względu na korupcję. Walka z korupcją została ogłoszona jednym z rządowych priorytetów. W telewizyjnym wystąpieniu na początku 2010 roku premier zapowiedział przebudowę rządu.

Źródło: gulf-times.com (11.01.2010)

do góry