Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzęsienie ziemi na Haiti budzi oszustów

Stany Zjednoczone rozpoczęły potężną akcję pomocy ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti, w której udział bierze wojsko i służby cywilne. Jednocześnie Federalne Biuro Śledcze (FBI) ostrzega przed oszustami osoby chcące wpłacić pieniądze na rzecz ofiar kataklizmu.

Gubernatorowie poszczególnych stanów również przypominają, by przy okazji otwierania swoich serc i portfeli, zachować rozsądną nieufność, co pozwoli mądrze kierować środki tam, gdzie pomoc jest niezbędna. Instytucje państwowe oferują wsparcie w weryfikacji prawdziwych organizacji charytatywnych:

  • Bądź nieufny wobec apeli, które w przeważającej mierze opierają się na emocjach, rzadziej na faktach.
  • Nie daj się zwieść organizacjom, których nazwa jest bardzo podobna do nazwy znanych instytucji charytatywnych.
  • Nie ulegaj naciskom.
  • Przed przekazaniem pieniędzy żądaj pisemnej informacji.

Do użytkowników Internetu kierowanych jest mnóstwo apeli o pomoc, jednak muszą oni zachować pełną czujność, zanim odpowiedzą na prośby organizacji charytatywnych. FBI przypomina, że poprzednie tragedie stały się areną dla działań przestępców, stąd Biuro wzywa do niepodawania danych osobowych i informacji finansowych przed potwierdzeniem, iż dany podmiot ma uprawnienia do zbierania funduszy pomocowych.

Główne wytyczne FBI, kierowane za pośrednictwem mediów do wszystkich ludzi dobrej woli, zawierają się w punktach:
 

  •  Nie odpowiadaj na nieoczekiwane e-maile i nie klikaj w linki w nich zawarte.
  •  Bądź sceptyczny wobec osób przedstawiających się jako ofiary katastrofy, lub przedstawicieli organizacji, proszących o datki za pośrednictwem e-maili i stron internetowych.
  • Sprawdzaj upoważnienia organizacji non-profit używając do tego źródeł internetowych, mogących potwierdzić ich istnienie i status, zamiast stron organizacji, na które jesteś odsyłany.
  • Bądź ostrożny otrzymując e-maile zawierające rzekome zdjęcia katastrofy, bowiem foldery te mogą zawierać wirusy. Otwieraj załączniki e-maili otrzymanych tylko od znanych ci nadawców.
  • Jeżeli chcesz dokonać wpłaty, zrób to bezpośrednio na konto znanej organizacji. Nie polegaj na osobach trzecich, podających się za pośredników i obiecujących przelanie środków na dany cel.
  • Nie ujawniaj danych osobowych ani informacji finansowych nikomu podczas przekazywania pieniędzy, ponieważ narażasz się na kradzież tożsamości.

Haiti jest  jednym z najbiedniejszych krajów na świecie.  Zajmuje ono obecnie 153. miejsce na 177 możliwych w prowadzonym przez ONZ wskaźniku rozwoju państw świata. Około 80 procent społeczeństwa Haiti żyje w skrajnej biedzie.

Źródła: google.com; oag.state.ok.us; wikipedia.pl; sbsnews.com; time.com

do góry