Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zbyt wielu Jamajczyków akceptuje korupcję

Dyrektor Prokuratury Generalnej (Director of Public Prosecutions - DPP) na Jamajce Paula Llewellyn ostrzega, że jeśli Jamajczycy nie podejmą zdecydowanej walki z korupcją, to plaga ta pozostanie głównym problemem kraju.

W opublikowanym przez Transparency International Indeksie Percepcji Korupcji 2009, Jamajka plasuje się na 99. miejscu, na 180 ujętych w badaniu krajów. Zgodnie z raportem, najmniej skorumpowanym karaibskim krajem jest Barbados, który zajął 20. miejsce w rankingu.


Transparency International ostrzega, że Jamajka ulega tak zwanemu „zawłaszczeniu państwa”. Termin ten zazwyczaj określa sytuację, w której wpływowe jednostki, instytucje, firmy lub grupy funkcjonujące wewnątrz, bądź też poza strukturami państwa, za pośrednictwem korupcji wywierają wpływ na politykę, środowisko prawne oraz gospodarkę kraju, w celu odniesienia prywatnych korzyści.

Biuro Zamówień Publicznych (Office of the Contractor General), na czele którego stoi Greg Christie, ujawniło liczne nieprawidłowości w przyznawaniu kontraktów. Zaś prowadzone śledztwa wskazały na udział wielu osób, włącznie z urzędnikami państwowymi.

Rządząca na Jamajce Partia Pracy zasygnalizowała zamiar ustanowienia specjalnego oskarżyciela, do którego zadań należałoby ściganie przypadków korupcji.

Źródło: jamaica-gleaner.com (10.01.2010)

 

 

do góry