Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Irak dołącza do EITI

Irak dołącza do światowej organizacji promującej przejrzystość przemysłu wydobywczego, próbując w ten sposób poprawić swój wizerunek, państwa trawionego korupcją i marnotrawiącego ogromne zasoby ropy naftowej.

Irak, który w rankingu określającym skalę korupcji prowadzonym przez Transparency International, znajduje się w czołówce najbardziej skorumpowanych krajów, zajmując piąte miejsce na 180 państw, jest w trakcie podpisywania umów z zagranicznymi koncernami naftowymi i ma nadzieję osiągnąć status głównego producenta.


„Dzisiaj ogłaszamy, (że Irak) dołącza do Transparency Initiative, zajmującej się ropą i gazem -  najważniejszymi zasobami Iraku”, powiedział premier Nuri al-Maliki w przemówieniu do przedstawicieli władz,  Banku Światowego oraz innych grup społecznych.

Extractive Industries Transparency Initiative (EITI), jest organizacją, która ustanawia międzynarodowe standardy przejrzystości w handlu ropą, gazem oraz górnictwie, zachęcając  kompanie do ujawniania wysokości podatków oraz innych opłat na rzecz rządu, a rządy do publikowania pokwitowań tych wpłat.

EITI, ma siedzibę w Oslo w Norwegii i określa siebie jako koalicję organizacji obywatelskich, kompanii, rządów, organizacji międzynarodowych oraz inwestorów skupionych na dobrym zarządzaniu w krajach bogatych w zasoby naturalne.

Wyniszczony latami wojny i sankcjami Irak, czerpiący około 90 procent dochodów budżetu państwa z ropy naftowej, jest obecnie w fazie zawierania umów ze światowymi potęgami przemysłu wydobywczego. Mają one na celu odnowienie zaniedbanej infrastruktury i rozwinięcie jednego  z największych pozostałych na świecie złóż ropy. 

Irak posiada trzecią rezerwę ropy na świecie, ale obecnie jest dopiero na 11 miejscu wśród największych producentów. Jednak umowy zawarte w ostatnich tygodniach, mogą zwiększyć wydobycie z 2,5 do 12 milionów baryłek ropy dziennie, w ciągu najbliższych sześciu lat.

„Minister do spraw ropy zarządza głównym nurtem prac w państwie i 90 procent budżetu pochodzi z tej aktywności. Jest to jeden z powodów, dla których chętnie dołączamy do tej inicjatywy”, mówi minister do spraw ropy Hussqain al-Shahristani.

Jako stały członek EITI, Irak będzie zobowiązany do składania rocznych raportów wydobycia ropy oraz dochodów czerpanych z handlu nią i jej przetwarzania. Podobne obowiązki będą nałożone na firmy pracujące na terenie Iraku. Władze EITI oczekują, że Irak stanie się stałym członkiem organizacji w marcu.

„Chcemy dołączyć do tej instytucji, aby naprawić globalnie zniszczoną reputację Iraku, postrzeganego jako kraj przepełniony korupcją”, powiedział reporterom Alaa Muhyddin, jeden z wysokich urzędników ministerstwa do spraw ropy.

Irakijczycy skarżą się na korupcję w rządzie, wskazując że jest ona przyczyną  złego stanu sieci elektrycznej, problemów z wodą oraz innymi podstawowymi usługami. Muhyiddin powiedział, że rząd chce wytoczyć wojnę wszystkim zorganizowanym grupom zajmującym się kradzieżą i szmuglowaniem zasobów naturalnych.

„Zdecydowaliśmy uderzyć żelazną pięścią każdego, kto będzie szmuglował iracką ropę”, powiedział Muhyiddin.

 
Źródło:  reuters.com; eitransparency.org

do góry