Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usuwanie korupcyjnych luk

28.12.2009. Zaproponowana przez kenijski rząd inicjatywa ucyfrowienia informacji dotyczących głównych gałęzi gospodarki do czerwca 2011 roku ma posłużyć poprawie klimatu inwestycyjnego w kraju oraz poprawie wizerunku kraju dotkniętego korupcją.

Jak poinformował dziennik "The Nation", prezydent Kibaki ogłosił, że Kenia jest w trakcie informatyzacji jej systemu finansowego, przede wszystkim sektora zamówień publicznych, który uznano za główne pole nadużyć skorumpowanych urzędników.

Słowa prezydenta mają stanowić ponowne otwarcie przez kenijskie władze frontu walki przeciwko sprzedajności i łapownictwu. „W kwestii walki z korupcją, rząd nie poprzestanie w wysiłkach, by utworzyć społeczeństwo wolne od korupcji”, oświadczył Kibaki w przemówieniu z okazji narodowego święta Jamuhuri obchodzonego 12 grudnia. Z nowym zapałem oświadczył on, że urzędnicy, wobec których sformułowane zostaną uzasadnione podejrzenia o korupcję, będą musieli ustąpić ze stanowisk, by nie stawać na drodze do wyjaśnienia spraw.

Zdaniem gazety, następne w kolejce do informatyzacji, która ma zminimalizować szansę zaistnienia korupcji, są Ministerstwo Ziemi, wymiar sprawiedliwości oraz tamtejszy rejestr gospodarki. W związku z tym ministerstwa Informacji i Komunikacji, Ziemi oraz departament informatyzacji zostały zobowiązane do wdrożenia systemów umożliwiających komputeryzację kluczowych departamentów w ciągu następnych 18 miesięcy.

„Ponadto zachęcam wymiar sprawiedliwości do wprowadzenia w tym samym czasie elektronicznego rejestru spraw oraz elektronicznego rejestrowania postępowań przed sądem”, zaapelował prezydent.Źródło: nation.co.ke (14.12.2009)

do góry