Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pakistan unieważnia amnestię

Sąd Najwyższy Pakistanu unieważnił amnestię chroniącą prezydenta oraz wyższych ministrów przed korupcyjnymi zarzutami. Taki obrót sprawy rodzi pytania o przetrwanie wspieranego przez Stany Zjednoczone pakistańskiego cywilnego rządu.

Podczas gdy prezydent kraju Asif Ali Zardari chroniony jest przez immunitet wynikający z zajmowanego przez niego urzędu, to wydane w środę orzeczenie Sądu Najwyższego uderza w jego administrację, która jest kluczowym partnerem Stanów Zjednoczonych w walce z Talibami i bojownikami Al-Kaidy.


Minister spraw wewnętrznych Rehman Malik oraz minister obrony Ahmed Mukhtar znaleźli się wśród ponad trzydziestu polityków oraz 8 tysięcy innych osób, które skorzystały na wydaniu tak zwanego Zarządzenia w sprawie Narodowego Pojednania (National Reconciliation Ordinance - NRO).

NRO zostało przyjęte w październiku 2007 roku przez prezydenta Perveza Musharrafa. Posunięcie to spowodowane było międzynarodową presją wywieraną na przywódcy. Oczekiwano przeprowadzenia demokratycznych wyborów oraz zakończenia ośmioletnich rządów militarnych.

Wydanie NRO spowodowało unieważnienie wielu zarzutów przeciwko licznym politykom, w tym również przeciwko Zardariemu oraz jego żonie i jednocześnie byłej premier kraju Benazir Bhutto. Środowe orzeczenie Sądu Najwyższego stanowi, że wszystkie sprawy zawieszone w wyniku wydania NRO, uzyskują status z dnia 5 października 2007 roku. To oznacza, że postępowania te zostaną automatycznie wznowione.

Zardari za korupcję spędził już kilka lat w więzieniu i w dalszym ciągu nazywany jest "Panem 10 procent". Ma reputację osoby przyjmującej korzyści majątkowe przy okazji różnego rodzaju interesów.


Źródło: khaleejtimes.co (17.12.2009)
 

 

 

 

 

do góry