Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Antykorupcyjne marsze w Indonezji

Jakarta. Tysiące obywateli Indonezji w kilku głównych miastach kraju uczestniczyły w środę w manifestacjach mających zaznaczyć obchody Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji oraz zaapelować do rządu o poważne potraktowanie sprawy kontrowersyjnego wsparcia finansowego udzielonego jednemu z banków.

Manifestujący domagali się od rządu podjęcia działań, które położyłyby kres powszechnej korupcji wśród polityków, policjantów i innych urzędników państwowych.


Prezydent Susilo Bambang Yudhoyono poddawany jest narastającej presji spowodowanej śledztwem prowadzonym w sprawie domniemanych powiązań prezydenta z kontrowersyjnym, opiewającym na 700 milionów dolarów wsparciem finansowym, udzielonym w zeszłym roku instytucji Bank Century.

Prezydent żarliwie zaprzecza oskarżeniom, jakoby część pieniędzy miała zostać przekazana na rzecz jego lipcowej kampanii wyborczej. Yudhoyono, obiecując walkę z korupcją, wygrał wybory 60 procentową przewagą głosów.

W Makassar, stolicy prowincji Południowa Sulawesi, około 5 tysięcy studentów oraz działaczy antykorupcyjnych zgromadziło się na ulicy w centrum miasta, wzywając rząd do śledztwa w sprawie udzielonego wsparcia finansowego.

We wtorek prezydent  kraju zwracał się do obywateli o pokojowe demonstrowanie, jednocześnie zapewniając, że jego rząd poważnie traktuje problem korupcji.

Źródła: news.yahoo.com (9.12.2009), courant.com (9.12.2009) 

 

do góry