Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rekordowy skandal korupcyjny w piłce nożnej

25.11.2009. Podejrzewa się, że około 200 meczy, które odbyły się w 9 państwach, mogło zostać ustawionych. Niemiecka policja, która wpadła na trop korupcyjnego procederu ostrzega, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Jeśli wszystkie doniesienia się potwierdzą, będzie to największy skandal korupcyjny, jaki kiedykolwiek wstrząsnął europejską piłką nożną.

Dziennik "The Guardian" podał, że w ramach prowadzonego dochodzenia zatrzymano 15 osób w Niemczech oraz 2 w Szwajcarii, dokonano przeszukań w ponad 50 lokalizacjach w Niemczech, Szwajcarii, Austrii oraz Wielkiej Brytanii, podczas których zabezpieczono majątek o wartości przekraczającej milion euro (4 miliony złotych). O udział w procederze podejrzewanych jest przynajmniej 200 osób, pośród nich 32 piłkarzy. Dwie z zatrzymanych osób, to pochodzący z Chorwacji bracia Ante i Milan Sapina, uwikłani już wcześniej w skandal korupcyjny, który przetoczył się przez niemiecką piłkę nożną w 2004 roku.

Policja podejrzewa, iż na etapie rundy kwalifikacyjnej zmanipulowane zostały w sezonie 2009/2010 wyniki 3 spotkań Ligi Mistrzów oraz 12 spotkań Ligi Europejskiej. Podejrzewane jest także spotkanie eliminacyjne do Mistrzostw Europy U-21. Najbardziej renomowany mecz, wśród tych będących w zainteresowaniu organów ścigania, miał miejsce w lidze tureckiej.

Na konferencji prasowej w Bochum w Niemczech, w której udział wzięli przedstawiciele policji, prokuratury oraz Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA), ujawniono, że zorganizowane grupy przestępcze wpływały na zawodników, sędziów, trenerów i działaczy piłkarskich, a wszystko to w celu zarobienia milionów euro na obstawianiu wyników spotkań.

Liczba uwikłanych osób najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie, gdyż zdaniem szefa policji w Bochum Friedhelma Atlhansa, faktyczna liczba ustawionych meczy jest jeszcze większa. Stwierdził on, że ujawniono dopiero wierzchołek góry lodowej. W opinii reprezentującego UEFA Petera Limachera, to największy skandal korupcyjny, jaki dotknął sport w Europie. „W pewnym sensie odczuwamy satysfakcję, jednak z drugiej strony jesteśmy mocno zaszokowani skalą manipulacji meczami przez międzynarodowe grupy przestępcze”, dodał Limacher.

W UEFA jest on odpowiedzialny za nadzór nad nowopowstałą komórką organizacji zwalczającą korupcję i ustawianie spotkań oraz monitorującą rynek zakładów bukmacherskich w celu wykrycia podejrzanych transakcji.

Zdaniem niemieckiej prokuratury na terenie Niemiec ustawione mogły być 32 mecze, 4 w 2-giej lidze, pozostałe w ligach niższych. W Belgii podejrzewanych jest 17 spotkań w 2-giej lidze, w Szwajcarii 22 spotkania w 2-giej lidze, w Chorwacji 14 spotkań 1-szej ligi, w Słowenii 7 meczy 1-szej ligi, w Bośni 8 spotkań 1-szej ligi, w Austrii 11 meczów w 2-giej lidze, w Turcji 29 spotkań 1-szej ligi, zaś na Węgrzech 13 spotkań w 1-szej lidze.


Źródlo: guardian.co.uk (20.11.2009), foxsports.com.au (21.11.2009)

do góry