Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dowody na korupcję w Indiach

25.11.2009. Każdy z 1,16 miliarda mieszkańców Indii ma otrzymać osobisty numer identyfikacyjny w ramach olbrzymiego przedsięwzięcia, którego celem jest walka z korupcją i poprawa dystrybucji pomocy państwowej.Projekt, wzorowany na amerykańskim Social Security Number, stworzy internetową bazę danych zawierającą dane personalne, odciski palców oraz zdjęcie każdego mieszkańca Indii. Odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia jest Nandan Nilekani, współtwórca indyjskiego giganta z branży komputerowej Infosys, który osobiście został o to poproszony przez premiera Manmohana Singa.

„Naszym celem jest umożliwienie internetowej identyfikacji każdego mieszkańca Indii”, oświadczył Nilekani. „Mamy nadzieję na rozdysponowanie 600 milionów numerów identyfikacyjnych do 2014 roku”. Przyznał on, że nie jest w stanie określić daty zakończenia prac, ale obiecał, że zadanie zostanie wykonane.

Jak podaje "The Gulf Times", 16-cyfrowy numer ma być dowodem potwierdzającym tożsamość osoby, dzięki czemu będzie można wyeliminować dotychczasową praktykę wydawania wielu różnych dokumentów potwierdzających tożsamość. Docelowo każde nowonarodzone dziecko ma otrzymywać taki numer, a na dłuższą metę do programu ma być także włączony system skanowania siatkówki oka.

„Potrzebny jest jeden unikalny sposób identyfikacji osób oraz mechanizm powszechnego potwierdzenia, że osoba jest tą, za którą się podaje”, oświadczył Nilekani.

Entuzjaści programu argumentują, że przyczyni się on do poprawy wydajności i zmniejszenia niezbędnej roboty papierkowej. Przeciwnicy z drugiej strony wieszczą, że niemożliwością okaże się zgromadzenie dokładnych i aktualnych danych na temat błyskawicznie rozrastającej się indyjskiej populacji oraz, że baza danych stanie się podatna na manipulacje i nadużycia zarówno ze strony rządu, jak i poszczególnych osób.Źródło: gulf-times.com (16.11.2009)

do góry