Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obniżona kara dla Łazarenki

23.11.2009. Były premier Ukrainy Paweł Łazarenko, odbywający w Stanach Zjednoczonych karę 9 lat pozbawienia wolności, wymierzoną za oszustwa podatkowe, doczekał się 11-miesięcznej redukcji kary.


17 lutego 1999, tydzień po jego wyjeździe do USA, Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła odebranie immunitetu poselskiego Pawłowi Łazarence, premierowi Ukrainy w latach 1996-97. W 1999 roku ubiegał się on o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych. Został jednak aresztowany pod zarzutem korupcji i wykorzystania pozycji dla własnego wzbogacenia. Prokuratorzy uznali, że posiadają legitymację do oskarżenia Łazarenki, ponieważ część z milionów dolarów kwestionowanego pochodzenia znalazła się w Stanach Zjednoczonych.

Sprawa byłego premiera była niezwykle skomplikowana, a jej przygotowanie trwało 5 lat.  Jego obrońca przyznał, że mimo, iż rzeczywiście Łazarenko wykorzystał pozycję dla własnych korzyści, była to zwyczajna praktyka akceptowana na Ukrainie w latach 90-tych.

Przed sprawą Łazarenki, najwyższym sądzonym w Stanach Zjednoczonych politykiem był Daniel Noriega, który od 1992 roku odsiaduje wyrok 30 lat więzienia za handel narkotykami.

Źródło: AP 19.11.2009; rmf24.pl; rferl.org

 

 
 

do góry