Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gigantyczna łapówka w Afganistanie

19.11.2009. Afgański minister górnictwa, w zamian za przyznanie firmie z Chin największego w kraju projektu wydobywczego, przyjął łapówkę w wysokości około 30 milionów dolarów. Tak twierdzi powołujący się na informacje wywiadowcze jeden z amerykańskich urzędników.

Według urzędnika istnieje “wysoki stopień prawdopodobieństwa”, że Mohammad Ibrahim Adel otrzymał łapówkę w grudniu 2007 roku, kiedy to chińska firma Metallurgical Group Corp. dostała opiewający na 2,9 miliarda dolarów kontrakt na wydobycie miedzi ze złóż Aynak w prowincji Logar. Aynak jest uważane za jedno z największych niewykorzystanych złóż miedzi na świecie.

Jeśli podejrzenia okażą się prawdziwe, będzie to przykład jednej z największych jak dotąd łapówek ujawnionych w kraju, w którym problem korupcji stał się tak dominujący, że w stosunkach z administracją Baracka Obamy rzuca cień na wiarygodność afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja jako partnera.

Wybór chińskiej firmy, znanej pod akronimem jej nazwy – MCC, rozgniewało niektórych afgańskich oraz amerykańskich urzędników, którzy pracowali przy przetargu wspólnie z ministrem górnictwa. Twierdzą bowiem, że minister był stronniczy i nie dał równych szans propozycjom innych zachodnich firm. Zagadnienie zyskało na pilności, ponieważ ministerstwo rozpatruje oferty dotyczące innego olbrzymiego kontraktu – tym razem na eksplorowanie rudy żelaza ze złoża w Hadżi Gak, w którym MCC ponownie wydaje się być faworytem.

Minister Adel konsekwentnie zaprzecza, jakoby w trakcie swojego trzyletniego okresu urzędowania miał przyjmować jakiekolwiek łapówki, bądź nieuprawnione płatności. Powiedział, że MCC została wybrana zwycięzcą przetargu w wyniku uczciwie przeprowadzonej procedury.

W corocznie publikowanym przez Transparency International badaniu uwzględniającym poziom percepcji korupcji, Afganistan, pomimo miliardów przekazywanych rządowi kraju w ramach pomocy, osunął się o trzy miejsca, by zyskać miano drugiego z kolei najbardziej ogarniętego korupcją kraju. Według przedstawionego przez Transparency International Indeksu Percepcji Korupcji 2009, jedynie Somalia została uznana za bardziej skorumpowany kraj.

Źródła: startribune.com (18.11.2009), msnbc.msn.com (19.11.2009)

 

 

do góry