Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Afganistan: Druga tura wyborów w listopadzie

23.10.2009 Kabul. Główny rywal polityczny prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, Abdullah Abdullah, zgodził się na udział w drugiej turze wyborów zaplanowanych na 7 listopada tego roku. Abdullah powiedział w środę dziennikarzom, że telefonował do prezydenta Karzaja z podziękowaniem za jego wtorkową decyzję o udziale w drugiej rundzie wyborów.

To był pierwszy publiczny komentarz Abdullaha, od czasu kiedy Karzaj uległ amerykańskiej i międzynarodowej presji, i zaakceptował ustalenia wspieranego przez ONZ zespołu, który stwierdził olbrzymie oszustwa w związku z przeprowadzonymi 20 sierpnia tego roku wyborami. Zgodnie z tymi ustaleniami, prezydent Karzaj nie uzyskał także wymaganych dla uniknięcia drugiej tury wyborów 50 procent głosów Afgańczyków.                                        

Prezydent Obama ochoczo przyjął gotowość Karzaja do startu w drugiej turze. Powiedział, że jego decyzja „ustanowiła ważny precedens dla afgańskiej nowej demokracji”.

Nawet jeśli wybory przebiegną relatywnie poprawnie, nie jest pewne, czy druga runda wygrana przez Karzaja, szeroko upatrywanego faworyta wyborów, pozwoli zmazać plamę powstałą na jego przywództwie z powodu rozległych oszustw przy okazji pierwszego głosowania w dniu 20 sierpnia.

Planowanie wyborów na czas, kiedy nadchodzi zimowa pora, niesie ze sobą dodatkowe wyzwania, zarówno dla organizatorów wyborów, jak i samych wyborców. Amerykańskie i afgańskie siły muszą dodatkowo zapewnić bezpieczeństwo, by zapobiec powtórkom ataków terrorystycznych Talibów z sierpnia, które zabiły tuziny osób. W niektórych rejonach bojownicy odcinali pokryte atramentem palce osób, które oddały głos.                               


Źródło: cbsnews.com (21.10.2009)

 

 

do góry