Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Berlusconi pozbawiony immunitetu

Trybunał Konstytucyjny we Włoszech wydał w środę orzeczenie w sprawie kontrowersyjnej ustawy gwarantującej nietykalność, a dokładniej zawieszenie procesów karnych czterech najważniejszych w państwie osób, na czas ich kadencji.

Kontrowersyjna ustawa 124/08 (tzw. Lodo Alfano*) o „zawieszeniu postępowań karnych przeciwko wysokim urzędnikom w państwie”, uznana została za niezgodną z konstytucją. W konsekwencji obecny premier kraju Silvio Berlusconi będzie musiał ponownie zmierzyć się z postawionymi mu zarzutami korupcyjnymi.


73 – letni obecnie Berlusconi ostro zaatakował sędziów orzekających w Trybunale Konstytucyjnym, nazywając ich „czerwonymi togami będącymi narzędziami lewicy” oraz zapowiedział, że nie złoży dymisji. Opozycja uważa jednak, że wydane orzeczenie Trybunału może spowodować odejście obecnego premiera i wcześniejsze wybory.

Były sędzia zajmujący się między innymi sprawami korupcyjnymi, Antonio di Pietro, obecnie przewodniczący partii Włochy Wartości (Italy of Values) wezwał Berlusconiego do zaprzestania tworzenia prawa wyłącznie na jego własny użytek i rezygnacji z pełnionej funkcji.

Berlusconi od długiego czasu utrzymuje, że jest ofiarą wendety prowadzonej przez lewicowych sędziów.


Źródła: independent.co.uk (8.10.2009), news.yahoo.com (7.10.2009), europarl.europa.eu

 


* nazwa pochodzi od nazwiska ministra sprawiedliwości Włoch Angelino Alfano

 
 

 

do góry