Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Peru: Fujimori ponownie skazany

Lima. Były prezydent Peru Alberto Fujimori został skazany na 6 lat więzienia. Sąd w Limie uznał go winnym podsłuchiwania przeciwników politycznych, dziennikarzy i biznesmenów oraz korumpowania członków parlamentu, a także mediów w czasie, kiedy sprawował urząd prezydenta w latach 1990-2000.

71- letni Fujimori  obecnie odbywa wyrok 25 lat pozbawienia wolności za zbrodnie przeciwko ludzkości. Prawdopodobnie więc resztę życia spędzi w więzieniu.


W poniedziałek Fujimori przyznał się do stawianych mu zarzutów o nielegalne podsłuchy i korupcję. Krytycy są zdania, że były prezydent chciał uniknąć rozgłosu, który mógłby postawić w niekorzystnym świetle jego oraz jego córkę, Keiko Fujimori, popularną członkini Kongresu Peru, uważaną za faworyta w planowanych na 2011 rok wyborach prezydenckich. Keiko Fujimori zapowiedziała, że jeśli zostanie wybrana na urząd prezydenta, zastosuje wobec ojca prawo łaski.

Fujimori zapowiedział odwołanie od decyzji sądu. Wcześniej został już skazany w trzech innych procesach, w tym na 25 lat więzienia między innymi za masakry na cywilach przeprowadzane przez szwadrony śmierci. Zgodnie z obowiązującym w Peru prawem, wyroki nie sumują się. Tak więc wszystkie orzeczone kary były prezydent odbywa równolegle.

Źródła: reuters.com (30.09.2009), bbc.co.uk (30.09.2009) 

do góry