Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fujimori przyznaje się do korupcji

Lima. Były prezydent Peru Alberto Fujimori przyznał się do stawianych mu zarzutów podsłuchiwania i korumpowania polityków, dziennikarzy oraz biznesmenów. W poniedziałek rozpoczął się kolejny w jego sprawie proces.

 Przed Fujimorim widnieje perspektywa spędzenia reszty życia w więzieniu. Prokurator uważa, że 71 – letni Fujomori wraz z byłym szefem wywiadu Vladimiro Montesinosem wykorzystali państwowe fundusze na podsłuchiwanie 28 polityków, dziennikarzy oraz biznesmenów. Mieli także korumpować 13 kongresmenów by przystąpili do partii Fujimoriego oraz przekupić kolegium redakcyjne stacji telewizyjnej i gazety dla celów politycznej propagandy.


Prokurator Jose Pelaez poinformował, że zamierzał wezwać celem przesłuchania 155 świadków, z Montesinosem oraz byłą żoną Fujimoriego włącznie. Prokurator powiedział, że nie był zaskoczony przyznaniem się Fujimoriego.

W ciągu ostatnich dwóch lat, Sąd Najwyższy skazał byłego prezydenta za przestępstwa przeciwko ludzkości za przyzwolenie na mordy dokonywane przez szwadrony śmierci, dodatkowo za nadużywanie władzy oraz sprzeniewierzenie środków państwowych poprzez wypłatę Vladimiro Montesinosowi dodatku w wysokości 15 milionów dolarów.

Źródła: za Associated Press: cbc.ca (28.09.2009), cgi.wn.com (28.09.2009)

 

 

do góry