Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Amakudari czyli zstąpienie z niebios

We wtorek 29 września oczekiwana jest decyzja premiera Japonii Yukio Hatoyama dotycząca tzw. „zstąpienia z niebios”, tak bardzo krytykowanej praktyki zatrudniania rządowych biurokratów w prywatnych firmach.

Amakudari jest wymysłem powojennym, zwany też drugą karierą, polega na odchodzeniu urzędników na lukratywne stanowiska w prywatnych firmach, bazując na wypracowanych w służbie powiązaniach (Brian Woodall 1996). Jak się można domyśleć, prowadziło to do mniejszych i większych skandali korupcyjnych.

Szefowie ministerstw i agencji rządowych nie będą mogli namawiać swoich podwładnych do wczesnej emerytury i podejmowania dalszej pracy, ale już w organizacjach, czy prywatnych przedsiębiorstwach.

Wiek emerytalny zaczyna się w Japonii z chwilą ukończenia przez urzędnika 60. roku życia. Kto zgodzi się odejść wcześniej może liczyć na ułatwienia w znalezieniu dobrej posady. Inicjatywa premiera nadeszła w ostatniej chwili, biorąc pod uwagę, że posada amakudari zazwyczaj zaczyna się 1 października. Ci z urzędników, na których czeka już nowa praca, w tym roku uzyskają pozwolenie na jej podjęcie – gwarantował im to poprzedni rząd premiera Taro Aso. Zezwolenie to nie obejmuje osób, mających podjąć pracę na najwyższych stanowiskach w organizacjach stowarzyszonych z rządem, które są zwane niezależnymi instytucjami administracyjnymi.

W połowie września Ministerstwo Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki przedstawiło nowemu szefowi resortu, Seiji Maehara, wykaz pracowników, którzy mają w najbliższy czwartek,  1 października, podjąć amakudari.

 

Źródło: asahi.com (28.09.2009); publishing.cdlib.org za "Japan under construction. Corruption, Politics, and Public Works" Brian Woodall. University of California Press. Berkeley. Los Angeles. Oxford 1996

 

do góry