Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wątpliwości Ombudsmana

Bruksela, 21.09.2009. Nikiforos Diamandouros, europejski Ombudsman, wezwał do rozpoczęcia śledztwa w sprawie finansowania budynków Parlamentu Europejskiego. Po skargach złożonych przez dziennikarza Diamandouros przygotował rekomendacje dla Parlamentu, a także dla OLAF-u.

Zastrzeżenia budziło zewnętrzne finansowanie budynków Willy’ego Brandta, Józsefa Antalla i Altiero Spinelliego w Brukseli. Ombudsman zwrócił się także do Parlamentu o przyjrzenie się skargom na dostęp do dokumentów dotyczących finansowania dwóch budynków. Obie instytucje – OLAF i Parlament Europejski mają czas do 31 października tego roku do przedstawienia własnych opinii w temacie.

W swoich rekomendacjach Ombudsman wezwał EP do wyjaśnienia swojego stanowiska na temat prawnych aspektów finansowania budynków, a także do zezwolenia na dostęp do raportu firmy konsultingowej, posiadającej niektóre dokumenty. Wnioskował też o ogłoszenie przetargowe, listę banków, z którymi kontaktował się developer, lub przekonywujące wyjaśnienie w przypadku nieustosunkowania się do prośby.

Z kolei OLAF powinien, według Biura Ombudsmana, rozważyć dochodzenie w sprawie procedury przetargowej.

W 2002 roku Komisja Europejska została zaalarmowana o możliwych nieprawidłowościach w finansowaniu budynku im. Altiero Spinelliego. Parlament Europejski zgodził się zapłacić firmie za usługi związane z finansowaniem przejęcia budynku bez wezwania do przetargu. Śledztwo OLAF-u w tej sprawie skończyło się w 2006 roku.

 

Źródło: europa.eu 17.09.2009

do góry