Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyrok ws. byłego prezydenta Tajwanu

Tajwański sąd zadecyduje dziś czy były prezydent Chen Shui-bian jest winien zarzucanej mu korupcji. Proces ten jest szeroko postrzegany jako kluczowy test młodej tajwańskiej demokracji.

58 – letni Chen, oskarżony jest o sprzeniewierzenie 3,15 miliona dolarów  z funduszu prezydenckiego w czasie pełnionej w latach 2000-2008 prezydentury, przyjmowanie łapówek oszacowanych na kwotę co najmniej 9 milionów dolarów w związku ze sprzedażą państwowych gruntów, pranie pieniędzy za pośrednictwem kont w szwajcarskich bankach oraz fałszowanie dokumentów. Jeśli były prezydent zostanie uznany winnym zarzucanych mu czynów, może zostać skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.


Chen nie przyznaje się do winy i utrzymuje, ze stał się obiektem prześladowania spowodowanego jego nieprzychylnymi Chinom poglądami.

Większość obywateli Tajwanu jest przekonana o winie byłego prezydenta, a przynajmniej słuszności kilku ze stawianych mu zarzutów. Niektórzy z jego zwolenników wierzą jednak, że wyznawane przez Chena poglądy polityczne miały w tej sprawie znaczenie i niesłusznie zamknięto go w więzieniu na czas procesu.

Źródło: thenewstribune.com (9.09.2009)

 

do góry