Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pieniądze na studnie przelane przez palce

09.09.2009 Sąd Najwyższy Paragwaju podtrzymał wyrok skazujący obywatela Hiszpanii i jego paragwajskiego towarzysza za sprzeniewierzenie funduszy pomocowych pochodzących z Unii Europejskiej, wydany przez sąd niższej instancji.

Werdykt sądu, jak podaje na swojej stronie OLAF, jest powiązany z dochodzeniem w sprawie nieprawidłowości w ramach programu dostarczania wody pitnej do obszarów wiejskich w Paragwaju, prowadzonym przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych - informuje na swoich stronach internetowych Komisja Europejska.

Dyrektor OLAF-u przyjął werdykt z zadowoleniem, bowiem wskazuje on na bliską współpracę między instytucjami wymiaru sprawiedliwości, co, z kolei, przyczynia się do ochrony środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Projekt, który pochłonął 4,8 miliona euro pochodzących z Unii Europejskiej, miał poprawić system wody pitnej w 50 lokalnych społecznościach Paragwaju. Zarządzaniem funduszami zajęła się organizacja pozarządowa, którą kierował Hiszpan, od dawna zamieszkały w Paragwaju.

W 2004 roku EuropeAid* przekazał wstępne informacje dla OLAF-u, a przy współpracy biura prokuratora w Paragwaju, dowiedziono, że dyrektorzy projektu przelali 2,2 miliona euro na konto prywatnej fundacji w Paragwaju, które nie miały nic wspólnego z projektem. Osoba, która otrzymała lwią część tych pieniędzy była w bliskich personalnych relacjach z jednym z dyrektorów projektu. 

1 września 2009 roku Sąd Najwyższy Paragwaju uznał obu dyrektorów organizacji pozarządowej winnymi defraudacji i skazał ich na 3 lata więzienia.

Nie wyklucza się przedstawienia dalszych zarzutów, wykryto bowiem kolejne nieprawidłowości, polegające na wystawianiu zawyżonych faktur przy budowie 9 studni.

 

*Programy współpracy zewnętrznej nadzorowane przez Komisję Europejską

 

Źródło: ec.europa.eu (08.09.2009)

do góry