Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

200 tysięcy unieważnionych głosów

8.09.2009 Kabul. Około 200 tysięcy głosów oddanych w sierpniowych wyborach prezydenckich w Afganistanie anulowano z powodu wykrytych nieprawidłowości.

Według jednego z zachodnich dyplomatów, najprawdopodobniej większość głosów oddanych w prowincjach Kandahar, Paktika i Chost została sfałszowana. Częściowe wyniki z tych prowincji wskazują na zdecydowane prowadzenie obecnego prezydenta. Według innych źródeł sfałszowane mogą być wyniki w co najmniej 800 punktach wyborczych. Najafi jednak zdementował te informacje. Powiedział, że wydaje mu się mało prawdopodobne, by sfałszowano głosy aż w 800 punktach. Według niego ostateczną liczbą lokali, z których anulowano oddane głosy pozostanie 447.

Liczne zarzuty dotyczące zawartości urn do głosowania i podejrzanych rejestrów mogą zagrażać legalności przeprowadzonych 20 sierpnia br. wyborów. Do Komisji Skarg Wyborczych w Afganistanie wpłynęło ponad 650 skarg wyborczych „kategorii A”, mogących wpłynąć na wynik wyborów. Obecnie cały kraj czeka na ogłoszenie ostatecznych  rezultatów.

Jak poinformowała Komisja, unieważnione zostały głosy oddane w 447 punktach wyborczych. Łącznie unieważniono około 200 tysięcy oddanych głosów.

Jak dotąd ujawniono wyniki głosowania obliczone na podstawie danych z 74 procent punktów wyborczych. Wskazują one na prowadzenie obecnego prezydenta Hamida Karzaja z wynikiem 48,6 procent. Jego główny rywal w tych wyborach Abdullah Abdullah zajmuje drugie miejsce z wynikiem 31,7 procent uzyskanych głosów. Karzaj, by uniknąć drugiej tury głosowania, potrzebuje 50 procent głosów.

Jak poinformował przewodniczący Najafi, do prowincji Ghazni, Paktika oraz Kandahar wysłane zostały specjalne zespoły badawcze.


Źródło: guardian.co.uk (8.09.2009)

 

do góry