Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Michaił Gorbaczow atakuje Putina za korupcję

Michaił Gorbaczow zaatakował premiera Rosji Władimira Putina za pogorszenie jakości rosyjskiej demokracji i zaniedbywanie walki z korupcją.

W wywiadzie udzielonym gazecie The Times, Gorbaczow wyraził ostrą krytykę dla bezkarności zabójców wiodących krytyków Kremla, jak chociażby dziennikarki Anny Politkowskiej, czy dysydenckiego szpiega Aleksandra Litwinienki.


Gorbaczow wysunął także oskarżenia przeciwko Europie i Ameryce. Krytykuje je za brak zrozumienia dla Rosji, od czasu kiedy prawie ćwierć wieku temu sam Gorbaczow zainicjował w ZSRR głasnost i pierestrojkę. Jak powiedział, wydaje się, że Zachód jest bardziej zainteresowany by trzymać Rosję „na kolanach”.

W udzielonym wywiadzie Gorbaczow wyraził podziw dla prezydenta Obamy, przedstawiając go jako bojownika amerykańskiej „pierestrojki”. Porównał obecne starania Obamy o ożywienie Stanów Zjednoczonych dotkniętych kryzysem finansowym, do jego własnych reform podejmowanych w Związku Radzieckim. Obecny kryzys ekonomiczny nazwał konsekwencją Zachodniego triumfalizmu po zakończeniu zimnej wojny.



Źródło: timesonline.co.uk  (5.09.2009)

do góry