Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Była pierwsza dama Tajwanu skazana

3.09.2009. Tajwański sąd skazał we wtorek żonę byłego prezydenta Tajwanu Chen Shui-biana na rok więzienia. Wu Shu-chen została skazana za składanie fałszywych zeznań w toczącej się z udziałem jej męża oraz syna korupcyjnej sprawie.

Sąd okręgowy w Tajpej, na kilka dni przez ogłoszeniem wyroku w sprawie głównego oskarżonego, skazał również syna byłego prezydenta, jego córkę oraz zięcia, każde na pół roku więzienia.

Wu została skazana za namawianie do krzywoprzysięstwa. Miała bowiem instruować swoje dzieci do poświadczania nieprawdy podczas toczącego się zarówno przeciwko niej, jak i jej mężowi procesu, poinformował prokurator.

Sąd skazał syna byłej prezydenckiej pary, Chen Chih-chunga, córkę Chen Hsing-yu oraz pasierba byłego prezydenta Chao Chien-minga na rok pozbawienia wolności za krzywoprzysięstwo. Zmniejszył jednak orzeczoną karę o pół roku, powołując się na zainicjowane za czasów prezydentury Chen Shui-biana oraz przyjęte przez parlament w 2007 roku uregulowania o amnestii. Podobnie w przypadku Wu, początkowo orzeczono dwukrotnie wyższą karę.

Chen, który przebywa w areszcie od grudnia, zwolnił reprezentującego go prawnika i w proteście przeciwko jego zatrzymaniu oraz toczącemu się procesowi, podczas ostatniej rozprawy zachował całkowite milczenie. Konsekwentnie zaprzecza zarzutom i twierdzi, że padające pod jego oraz jego rodziny adresem oskarżenia są elementem polowania na czarownice. Ich autorem jest według Chena jego sukcesor, przyjazny Chinom obecny prezydent Ma Ying-jeou.

Źródła: channelnewsasia.com (2.09.2009), online.wsj.com (2.09.2009)           

do góry