Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieczysta gra o środowisko

03.09.2009 Quito. Chevron - gigantyczne przedsiębiorstwo paliwowe przyznało, że jest w posiadaniu nagrań ze spotkań, które odbyły się w Ekwadorze, odsłaniających korupcję związaną ze sprawą sądową, która może skończyć się dla firmy wypłatą 27 milionów za szkody środowiskowe powstałe na polach naftowych, znajdujących się w dżungli amazońskiej.

Jeden z ekwadorskich polityków starał się uzyskać 3 miliony dolarów tytułem łapówki, w związku z kontraktami na usuwanie skutków zanieczyszczenia środowiska, gdyby wyrok sądu był niekorzystny dla Chevrona - doniósł wczoraj "New York Times" na swojej stronie internetowej.

W korupcję oprócz przedstawiciela rządu, jest uwikłany prawdopodobnie Juan Nunez – sędzia nadzorujący całą sprawę, a także siostra Rafaela Correry - prezydenta Ekwadoru.

Chevron umieścił nagranie na swojej stronie internetowej. Wątek ten jest najnowszym zwrotem w toczącej się od 16 lat batalii w sprawie skutków zanieczyszczenia ropą dżungli w północnej części Ekwadoru.

Na jednej z taśm, Patricio Garcia, który określił się jako członek partii politycznej prezydenta, domagał się podziału wspomnianych 3 milionów między sędzią, prezydentem i skarżącym. Jedna z trzech równych części, czyli okrągły milion, przypadłaby w udziale partii prezydenta.


Źródło: utsampa.wordpress.com (02.09.2009); chevron.com (31.08.2009); nytimes (31.08.2009)
 

do góry