Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Koniec rajów na ziemi

Angel Gurria w artykule "Koniec ery rajów podatkowych" opublikowanym po raz pierwszy 31 sierpnia 2009 roku na łamach "The Guardian" głosi pochwały nowych uregulowań prawnych, których wprowadzania właśnie jesteśmy świadkami.

Zmiana ta następuje powoli, cicho i mimo, że to upodabnia ją bardziej do ewolucji, to już skutki szykują się rewolucyjne i to dla rządów na całym świecie.

Gurria przypomina, że Luxemburg w ciągu zaledwie 5 miesięcy zawarł 12, a Szwajcaria 13 dwustronnych porozumień, zezwalających na uzyskanie pełnych informacji bankowych. Inne kraje również przymierzają się do tego kroku.

OECD długo walczyła, by wszystkie kraje i systemy wywiązywały się z obietnic, stąd Organizacja zaprosiła przedstawicieli prawie 100 rządów krajów uprzemysłowionych i rozwijających się do rozmów. Spotkanie odbywa się w dniach 1-2 września tego roku w Meksyku.

Podczas spotkania w Waszyngtonie, w listopadzie ubiegło roku, Grupa 20 najbogatszych państw świata podjęła decyzję o uczynieniu międzynarodowych oszustw podatkowych - zadaniem priorytetowym. Zostało to potwierdzone w kwietniu w Londynie i lipcu, w czasie spotkania w L'Aquili we Włoszech, gdzie spotkała się najmocniejsza ósemka. Po szczycie G20 stało się jasne, że zmiany będą prowadziły do schyłku rajów podatkowych od Liechtensteinu, po Kajmany czy Singapur.

Źródło: guardian.co.uk (31.08.2009)

do góry