Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zrozumieć korupcję

27.08.2009. Korupcja jest produktem ubocznym rozwoju ekonomicznego. Wpływa na zahamowanie wzrostu gospodarczego, zmniejsza zamożność społeczeństw, powiększa nierówność ekonomiczną i rujnuje zaufanie w instytucje polityczne – tak piszą autorzy artykułu „Poszukiwanie naukowego zrozumienia korupcji”, który jest wstępem do badań Sheheryara Banuriego, doktoranta ekonomii politycznej w Szkole Ekonomii i Nauk Politycznych Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas.

Twierdzi on, że w przypadku niesprawdzenia się polityki antykorupcyjnej, korupcja staje się problem, od którego wszyscy umywają ręce, stąd jakiekolwiek interwencje w tym obszarze przyniosą więcej szkody niż pożytku. Ryzykowna jest z tego względu metoda prób i błędów, a skuteczna polityka musi nieść za sobą wysokie prawdopodobieństwo powodzenia, zanim kraje zdecydują się ją wprowadzić - informuje portal physorg.com

Opisując swoje badanie, na które dostał grant z National Science Foundation, Banuri przyznał, że przy tworzeniu polityki, twórcy nie mają pojęcia o skutkach jej wprowadzenia, stąd zasadne wydaje się zastosowanie procesu naukowego do analizowania, jaki efekt na poszczególne osoby ma wprowadzenie polityki, zanim zostanie ona implementowana na stopniu krajowym, czy światowym.

Sukces polityki antykorupcyjnej jest wysoce zależny od określenia kultury, tradycji i obyczajów. Ta sama polityka może przynieść równe rezultaty w różnych środowiskach.

Badania są prowadzone pod kierownictwem kadry z UT Dallas Center for Behavioral and Experimental Economic Science (CBEES).

Źródło: physorg.com (25.08.2009)

do góry