Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Były prezydent Zambii oczyszczony z zarzutów

Lusaka. Sąd uniewinnił w poniedziałek byłego prezydenta Zambii Fredericka Chilubę od ciążących na nim zarzutów korupcyjnych. Wyrok powodujący radość zwolenników byłego prezydenta i jednocześnie frustrację działaczy na rzecz porządkowania struktur rządzących, ogłoszono po trwającym sześć lat procesie.

63 – letni Chiluba oskarżony został o sprzeniewierzenie blisko 500 tysięcy dolarów państwowych środków, którymi miał finansować luksusowy styl życia za czasów pełnienia przez niego funkcji pierwszego wybranego w demokratyczny sposób przywódcy kraju, w latach 1991-2001.


Około 150 zwolenników byłego prezydenta zaczęło bić brawo jeszcze zanim sędzia Jones Chinyama skończył czytać ręcznie napisany, składający się z 3400 słów, werdykt.

„Po przeanalizowaniu przedstawionych sądowi dowodów, nie mam wątpliwości, że oskarżenie nie dowiodło swoich twierdzeń ponad uzasadnioną wątpliwość”, powiedział Chinyama.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Zambii, Donald E. Booth, przyznał, że sam proces był istotny. „Fakt, że były prezydent Chiluba stanął przed sądem pod zarzutem korupcji pokazuje, że nikt nie znajduje się poza kontrolą”, Booth powiedział w poniedziałek.

Jednak Auwal Musa Rafsanjani, prodemokratyczny i antykorupcyjny nigeryjski działacz przyznał, że oczekiwał dla byłego prezydenta skazującego wyroku, ponieważ kilka osób z bliskiego otoczenia Chiluby – włącznie z jego żoną – wcześniej zostało już skazanych w związku z podobnymi zarzutami.

Chilubie groziło 15 lat więzienia. Utrzymywał, że jest ofiarą politycznego polowania na czarownice, wspieranego przez Wielką Brytanię – byłego kolonialnego władcę Zambii.

W marcu żona byłego prezydenta została skazana za przyjęcie 300 tysięcy dolarów w gotówce oraz innych dóbr, które, jak twierdzą prokuratorzy, zostały skradzione z jego oficjalnej rezydencji. Żona byłego prezydenta została skazana na trzy i pół roku ciężkich robót, jednak pozostaje na wolności do czasu rozstrzygnięcia złożonej od wyroku apelacji.

Sprawa oskarżenia Chiluby była częścią szerszej strategii antykorupcyjnej, którą zapoczątkował niedawny prezydent Zambii Levy Mwanawasa, niegdyś protegowany Chiluby. Mwanawasa zmarł w zeszłym roku w wieku 59 lat w wyniku doznanego udaru. Za sprawą tych wydarzeń obowiązki prezydenta kraju przejął dotychczasowy zastępca prezydenta, Rupiah Banda.

 

Źródła: startribune.com (17.08.2009), guardian.co.uk (17.08.2009)

do góry