Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rok więzienia dla dyplomaty

Waszyngton. Były urzędnik amerykańskiego konsulatu w Toronto został w środę skazany na rok pozbawienia wolności za przyspieszanie procedur związanych z wydawaniem wiz, w zamian za biżuterię oraz wycieczki z egzotycznymi tancerkami.

Mike O'Keefe przyznał, że przyspieszył wydanie 21 wiz dla pracowników firmy STS Jewels w latach 2004-2006, a w zamian otrzymywał prezenty od dyrektora naczelnego, Sunila Agrawala. Obydwaj panowie, którzy w dalszym ciągu nazywają się przyjaciółmi, zostali skazani przez amerykańskiego sędziego Paula L. Friedmana.


Pochodzący z Indii 50 – letni Agrawal, obecnie mieszkający w Nowym Jorku, otrzymał wyrok w zawieszeniu i karę grzywny w wysokości 100 tysięcy dolarów. Jak twierdzą sami prokuratorzy, jest ona jedną z najwyższych kiedykolwiek nałożonych przez sąd w Waszyngtonie za zarzut dotyczący przekazywania niezgodnych z prawem dodatków do płacy. Agrawal zeznał przed sądem, że nie zdawał sobie sprawy, że wręczanie prezentów powodowało konflikt interesów.

62 – letni O’Keefe mieszkający w Portsmouth w stanie New Hampshire został skazany za przestępstwo przyjęcia nielegalnej gratyfikacji. Został zobowiązany do zwrotu czterech pierścionków oraz naszyjnika wykonanych ze złota, rubinów, diamentów oraz tanzanitu, które przyjął dla siebie i dla swojej żony. Ponadto musi zapłacić 5 tysięcy dolarów tytułem zwrotu kosztów wycieczek do Nowego Jorku, które odbył wraz z dwiema tancerkami egzotycznymi oraz wycieczki do Las Vegas, na którą pojechał z trzema striptizerkami z klubu Toronto Brass Rail Tavern, w którym regularnie gościł.

Źródło: za Associated Press - thenewstribune.com (29.07.2009)

do góry