Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fujimori ponownie skazany

Lima. Były prezydent Peru, Alberto Fujimori, został w poniedziałek 20 lipca 2009 roku skazany przez Sąd Najwyższy w Peru za nielegalne wypłacenie w 2000 roku byłemu szefowi wywiadu, Vladimiro Montesinosowi, 15 milionów dolarów ze środków państwowych. Fujimori został tym samym skazany już po raz trzeci w ciągu niespełna dwóch lat.

70–letni Fujimori, który sprawował władzę w Peru w latach 1990-2000, w kwietniu tego roku został skazany na 25 lat więzienia za zatwierdzenie działań paramilitarnych oddziałów, które w dwóch akcjach zastrzeliły 25 cywili.


Sąd Najwyższy, wydając wyrok w sprawie dotyczącej stawianych Fujimoriemu zarzutów korupcyjnych, skazał go na 7,5 roku więzienia. W praktyce jednak wyrok ten nie będzie miał wpływu na to, ile lat spędzi w więzieniu, pierwszeństwo ma bowiem wcześniej zasądzony wyrok 25 lat więzienia (red. kolejne odbywane są równolegle).

Obecnie wydaje się, że jedyną nadzieją na to, że Fujimori opuści więzienie za życia, bądź ciesząc się dobrym zdrowiem, jest zwycięstwo jego córki Keiko w planowanych na 2011 rok wyborach prezydenckich. Zapowiedziała ona bowiem, że jeśli zostanie wybrana, zastosuje wobec ojca prawo łaski.

Miliony zwykłych Peruwiańczyków przypisuje mu pokonanie hiperinflacji i pokonanie dwóch partyzanckich oddziałów, tak zwanych guerillas, które zniszczyły kraj. Peruwiańczycy pamiętają go również otwierającego w całym kraju nowe szkoły, kliniki i drogi.
 
Źródło: newsobserver.com (21.07.2009)

do góry